Ulica Podporucznik Emilii Gierczak w Kołobrzegu


Ulica Podporucznik Emilii Gierczak, znana również pod wieloma innymi nazwami, takimi jak niemiecka Badstüberstraße, Fischerstraße oraz Schlieffen Straße, ma bogatą historię. Dzisiaj, po 1945 roku, nosi nazwę Kresowa. Stanowi ona część historycznego Starego Miasta w Kołobrzegu, które jest jednym z najbardziej interesujących miejsc w tym nadmorskim kurorcie. Można tu odkrywać nie tylko architekturę, ale również ślad dawnej historii tego regionu. Obszar, do którego należy ta ulica, administracyjnie zaliczany jest do dzielnicy Śródmieście.

Ulica Podporucznik Emilii Gierczak to nie tylko ważny element infrastruktury miejskiej, ale także świadek minionych lat. Dzięki zróżnicowanej architekturze i historycznym kontekstom, jest miejscem, które przyciąga turystów oraz mieszkańców. Dla osób, które chcą poznać więcej na temat tego regionu, polecamy zwrócić uwagę na Stare Miasto, które obfituje w atrakcje.

Historia

Ulica, o której mowa, powstała po roku 1255 jako część procesu lokacji miasta przez Barnima I. W swoich początkach była ona znacznie krótsza, mając za zadanie łączyć mury miejskie z rynkiem. W XIV wieku, po osuszeniu prawego brzegu Parsęty, region ten uległ powiększeniu, co skutkowało przedłużeniem ulicy aż do brzegu rzeki. Wówczas przy wylocie ulicy zbudowano furtę wodną, a drewniane budynki zaczęły ustępować miejsca murowanym konstrukcjom. W I połowie XV wieku wzniesiono gotycką kamienicę Schlieffenów, która przetrwała do dzisiejszych czasów.

Do roku 1483 ulica nosiła nazwę Fischerstraße, co oznacza „Rybacka”, co miało związek z profesjami ludzi zamieszkujących tę okolicę, zajmujących się rybactwem. Odcinek ulicy najbliżej Parsęty tymczasowo funkcjonował pod nazwą Badstüberstraße lub Badenstraße, odnosząc się do łaźni miejskiej zlokalizowanej w tym miejscu. W 1483 roku wprowadzono nazwę Schlieffenstraße, co miało na celu upamiętnienie rodziny Schlieffenów, związanej z miejscową radą miejską.

Tragiczne wydarzenia II wojny światowej miały poważny wpływ na zabudowę miasta. W wyniku intensywnych walk, Kołobrzeg doznał ogromnych zniszczeń, tracąc około 90% swojej zabudowy. Po zakończeniu wojny nie przystąpiono do odbudowy uszkodzonych kamienic. 18 września 1948 roku miała miejsce tragedia związana z zawaleniem się jednej z kamienic, co zakończyło się śmiercią. W rezultacie większość ruin ulicy została rozebrana, a materiały budowlane, w tym cegły, wywieziono na odbudowę w głąb Polski. Zachowały się jedynie cztery budynki, w tym ruiny kamienicy Schlieffenów, która przeszła odbudowę w latach 1957-1963, oraz dwie inne kamienice i jedna oficyna znajdująca się po wschodniej stronie ulicy.

W dniu 21 maja 1970 roku, Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiło wyniki konkursu na nową zabudowę Starego Miasta w Kołobrzegu. Zwycięski projekt stworzyli architekci Natan Grabi, Andrzej Katzer, Stanisław Palme i Wiesław Świtakowski. Realizacja tego projektu umożliwiła powstanie przy ulicy Gierczak dwóch czteropiętrowych bloków mieszkalnych oznaczonych numerami 12-15 oraz 16-19.

Po roku 1984 r. zespół Miastoprojekt Kołobrzeg pod przewodnictwem A. Lepczyńskiego opracował plan urbanistyczny dla wolnych działek znajdujących się na Starym Mieście. W ramach tego planu ulica Gierczak również została objęta projektowaniem, kde zrealizowano budynki w stylu postmodernistycznym, które luźno nawiązywały do historycznej zabudowy staromiejskiej. Nie zrealizowano natomiast pomysłu zlikwidowania terenu zajmowanego przez halę wystawową i tereny zielone, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Oręża Polskiego, oraz budowy nowych kamienic na tym miejscu.

Przypisy

  1. a b ErnstE. Schroeder ErnstE., Die Straßen der Stadt Kolberg [online] [dostęp 11.11.2023 r.] (niem.).
  2. Kołobrzeg - miejskie mury obronne [online], Architektura średniowiecza i starożytności [dostęp 11.11.2023 r.] (pol.).
  3. XV-wieczna Kamienica Kupiecka [online], muzeum.kolobrzeg.pl [dostęp 11.11.2023 r.] .
  4. DZIEJE KOŁOBRZEGU DO 1945 ROKU - Projekty Muzealne [online], www.muzeum.kolobrzeg.pl [dostęp 11.11.2023 r.] .
  5. Architektura lat dziewięćdziesiątych w Polsce [online], Culture.pl [dostęp 05.11.2023 r.] (pol.).
  6. PiotrP. Fiuk PiotrP., Architektura miasta odbudowanego: wybrane przykłady: Elbląg, Głogów, Kołobrzeg, Szczecin na tle historycznym, Szczecin: Wydawnictwo Uczelniane Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, 2017, s. 157-160 (pol.).
  7. RobertR. Dziemba RobertR., Historia Kołobrzegu po 1945 roku, Kołobrzeg: Kamera, 2019 (pol.).
  8. J.J. Patan J.J., Przewodnik po Kołobrzegu i okolicach, Kołobrzeg 1996, s. 25 (pol.).
  9. HieronimH. Kroczyński HieronimH., Kronika Kołobrzegu, Kołobrzeg: Le Petit Café, 2005, s. 405-463 (pol.).

Oceń: Ulica Podporucznik Emilii Gierczak w Kołobrzegu

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:6