Plac Ratuszowy w Kołobrzegu, znany do 1945 roku jako Marktplatz, to centralna część prostokątnego placu, który znajduje się na terenie Starego Miasta w tej wyjątkowej miejscowości nadmorskiej. Jego znaczenie jest podkreślone przez pięć ulic, które prowadzą do tego historycznego miejsca, a każda z nich ma swoje unikalne cechy i historię.
Do południowo-wschodniego narożnika placu prowadzi ulica Emilii Gierczak, natomiast północno-wschodnią część placu zajmuje Giełdowa. Z kolei północno-zachodni narożnik jest połączony z ulicą Ratuszową, natomiast do południowo-zachodniego narożnika można dotrzeć ulicą Gabriela Narutowicza.
Warto dodać, że południowo-wschodnią granicę placu wyznacza ulica Armii Krajowej, co czyni tę lokalizację nie tylko dziewięknym punktem turystycznym, ale także ważnym węzłem komunikacyjnym w Kołobrzegu.
Historia
Przed II wojną światową
W centralnym punkcie miasta Kołobrzeg znajduje się rynek, który został wytyczony w roku 1255, tuż po lokacji miasta. Już w 1364 roku, na tymże rynku, wzniesiono wspaniały gotycki budynek ratusza miejskiego. Niestety, podczas intensywnego ostrzału w czasie francuskiego oblężenia doszło do jego zniszczenia, co doprowadziło do jego wyburzenia w 1826 roku. Dwa lata później, na jego miejscu, powstał nowy gmach w stylu neogotyckim, który stał się znakiem rozpoznawczym rynku.
Wzdłuż rynku wybudowano także kilkupiętrowe kamienice, nadając mu niepowtarzalny charakter. W roku 1914 zrealizowano dalsze zmiany – kamienice znajdujące się przy narożniku z ulicą Giełdową zostały wyburzone, a w ich miejsce powstał nowoczesny jak na tamte czasy dom handlowy, zaprojektowany przez rostockiego kupca Gustawa Zeecka.
Czas PRL
Okres II wojny światowej wpłynął katastrofalnie na zabudowę rynku. W wyniku intensywnych walk między armią niemiecką a polskimi i radzieckimi wojskami, wiele budynków uległo znacznym zniszczeniom. Po zakończeniu działań wojennych, władze postanowiły rozebrać ruiny pozostałych budynków, zachowując jedynie ocalały ratusz oraz jedną kamienicę z pierzei południowo-zachodniej, znajdującą się w pobliżu narożnika ulic Armii Krajowej i Narutowicza.
Wśród pozostałych obiektów warto wymienić szkielet domu towarowego Zeecka oraz dwie przyległe do niego kamienice. Pierwsza z nich to budynek o nr 2, który został odbudowany w zmienionej formie, a druga, o nr 1, to dawny Dom Partii, obecnie funkcjonujący jako starostwo. W roku 1967 ruiny domu towarowego zostały zrównane z ziemią, a w ich miejscu powstał budynek filii warszawskiej Fabryki Podzespołów Radiowych Elwa. Po roku 1973 rozebrano także wolnostojącą kamienicę w pierzei południowo-zachodniej.
W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców, w miejscu dawnej zabudowy południowo-wschodniej, zaprojektowano nowe, kilkupiętrowe bloki, które zostały przykryte płaskimi dachami, zmieniając wygląd tej części rynku.
Po roku 1989
Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku zainicjowano budowę nowego spółdzielczego osiedla Nowa Starówka, które miało na celu ożywienie rynku. Jako pierwsze w stylizowanym charakterze zabudowano pierzeję południowo-zachodnią. Następnie kontynuowano prace budowlane na pierzei południowo-wschodniej, która skutecznie zasłoniła nowoczesne bloki.
Konieczność odbudowy pierzei północno-zachodniej zniknęła, a w jej miejscu stworzono skwer Miast Partnerskich, który pełni rolę rekreacyjną. Również w roku 2005 miało miejsce otwarcie postmodernistycznej Galerię Hosso, mieszczącej się w zmodernizowanym obiekcie dawnej Elwy, co z pewnością stanowi nowe otwarcie w historii Placu Ratuszowego.
Przypisy
- Kołobrzeska Starówka - co warto zobaczyć? [online], Muzeum 6D Kołobrzeg, 11.12.2021 r. [dostęp 18.10.2023 r.]
- a b 50 lat temu uruchomiono "Elwę" [wideo] [online], Kołobrzeg - Informacje, Atrakcje, Wydarzenia - MiastoKolobrzeg.pl, 22.12.2019 r. [dostęp 18.10.2023 r.]
- Ratusz [online], zabytek.pl [dostęp 18.10.2023 r.]
- Mamy arcykoszmar architektury? [online], Kołobrzeg - Informacje, Atrakcje, Wydarzenia - MiastoKolobrzeg.pl, 03.02.2012 r. [dostęp 18.10.2023 r.]
- Kołobrzeg - Plac Ratuszowy - stare zdjęcia, mapa [online], fotopolska.eu [dostęp 18.10.2023 r.]
- Kołobrzeg - Ratusz - stare zdjęcia, mapa [online], fotopolska.eu [dostęp 18.10.2023 r.]
- JerzyJ. Połowniak JerzyJ., Jak powstawała kołobrzeska starówka [online], szczecin.wyborcza.pl, 29.09.2005 r. [dostęp 18.10.2023 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Podporucznik Emilii Gierczak w Kołobrzegu | Bulwar Jana Szymańskiego w Kołobrzegu | Plac 18 Marca w Kołobrzegu | Ulica Armii Krajowej w Kołobrzegu | Aleja św. Jana Pawła II w Kołobrzegu | Ulica Stanisława Dubois w KołobrzeguOceń: Plac Ratuszowy w Kołobrzegu