Pałac Brunszwickich, zjawiskowy budynek utrzymany w stylu empire, znajduje się w malowniczym Kołobrzegu, w samym sercu miasta. Jego dokładny adres to ulica Armii Krajowej 10, co sprawia, że jest on łatwo dostępny dla turystów oraz mieszkańców.
Obecnie w pięknych wnętrzach tego pałacu znajduje się oddział Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, które ekspozycje przyciągają miłośników historii oraz kultury. Warto zaznaczyć, że ten znakomity obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, co podkreśla jego historyczne i architektoniczne znaczenie dla regionu.
Historia
W XIX wieku, a dokładniej w pierwszym dwudziestoleciu, w Kołobrzegu został wzniesiony pałac, którego autorem był miejscowy kupiec C. F. H. Plüddemann. Konstrukcja ta powstała jako wiano dla jego córki Almy, która połączyła swoje życie z handlowcem oraz armatorem, Heinrichem Braunschweigiem. Dlatego też pałac otrzymał nazwę, która z czasem przeszła polską modyfikację, stając się znanym jako pałac Brunszwickich.
Mimo że w późniejszych latach pałac znajdował się w rękach różnych właścicieli, wciąż zachowywał swoją dotychczasową nazwę. W 1939 roku, tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej, budowla została przekazana miastu z zamiarem utworzenia muzeum. Niestety, wybuch wojny uniemożliwił dokończenie zaplanowanego remontu.
Po zakończeniu konfliktu, już od 1945 roku, w pałacu mieścił się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, a później siedzibę znalazły sądy oraz prokuratura. W latach 70. XX wieku dokonano gruntownej renowacji obiektu, a od roku 1977 pałac stał się siedzibą Muzeum Oręża Polskiego, przyciągającym licznych odwiedzających i miłośników historii.
Wygląd
Obiekt, o którym mowa, to imponujący pałac zbudowany w kształcie prostokąta, charakteryzujący się trzema kondygnacjami. Chociaż zewnętrzna architektura jest niezwykle elegancka, to wnętrze budynku również zachwyca swoimi zdobieniami i historią.
Na pierwszym piętrze usytuowana jest sala balowa, która wyróżnia się plafonem będącym atrakcją i ozdobą tego pomieszczenia. W centralnej części sufitu wisi obraz przedstawiający postać Flory, co nadaje sali wyjątkowego charakteru. Ściany tego eleganckiego miejsca mają odcień różowy, a na nich umieszczone są olejne obrazy na płótnie, które przedstawiają kluczowe postacie z historii Polski. Cenne dzieła sztuki, które zdobią te ściany, zostały przekazane do pałacu w Kozłówce w 1987 roku.
W sali balowej, we wnękach, można podziwiać szesnastowieczną zbroję wraz z tarczą i kopią, co nadaje miejscu historycznego klimatu. Naprzeciwko ustawione jest popiersie Pallas Ateny, wykonane z marmuru, które bez wątpienia przyciąga wzrok odwiedzających.
W przeszłości, na kalenicy tego pałacu znajdowała się wieżyczka, z której możliwe było obserwowanie wejścia statków do portu, co dodaje jeszcze więcej historycznego znaczenia temu pięknemu budowli.
Przypisy
- a b c d e Hieronim Kroczyński. Budowle pałacowe w Kołobrzegu. „Gazeta Kołobrzeska”, 06.08.2010 r.
- a b c d e Pałac Braunschweigów – Brunszwickich. www.muzeum.kolobrzeg.pl. [dostęp 05.11.2010 r.]
- a b Pałac Brunszwickich. [w:] moje-morze.pl [on-line]. [dostęp 05.11.2010 r.]
- a b Zachodniopomorski Konserwator Zabytków. wkz.szczecin.pl.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Molo w Kołobrzegu | Latarnia Morska Kołobrzeg | RSN Kołobrzeg | Kanał Drzewny (odnoga Parsęty) | Stare Miasto w Kołobrzegu | Dzielnica Uzdrowiskowa w Kołobrzegu | Kotwica Kołobrzeg (piłka nożna) | Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu | Placówka Straży Granicznej w Kołobrzegu | Ekopark Wschodni | Kamienica przy pl. Ratuszowym 1 w Kołobrzegu | Stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu | Ratusz w Kołobrzegu | Park im. Stefana Żeromskiego w Kołobrzegu | Muzeum Kołobrzeskie „Patria Colbergiensis” | Kamienica Schliffenów w KołobrzeguOceń: Pałac Brunszwickich w Kołobrzegu