UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kołobrzeg - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Biuro Literackie


Biuro Literackie to główne polskie wydawnictwo, które ma swoje korzenie w 1996 roku i zostało założone w Legnicy.

Co roku, pod szyldem Biura Literackiego, pojawia się na rynku około czterdziestu nowych publikacji, które obejmują szeroko pojęte gatunki literackie – od dzieł klasyków, przez utwory współczesnych autorów, aż po prace debiutujących pisarzy.

Od momentu założenia, wydawnictwo opublikowało ponad pięćset książek, które zdobyły już liczne nagrody i wyróżnienia, co podkreśla ich wysoką jakość oraz pozycję w polskim krajobrazie literackim.

Nie tylko poszczególne tytuły, ale również sama oficyna była wielokrotnie nagradzana za swoją działalność. Na czoło tej inicjatywy wysuwa się Artur Burszta, który jest założycielem i właścicielem Biura Literackiego.

Autorzy

Wśród autorów publikowanych przez Biuro Literackie znajdują się zarówno uznani i nagradzani twórcy, jak i debutujący pisarze. W tym gronie można wymienić takie osobistości jak: Justyna Bargielska, Kacper Bartczak, Wojciech Bonowicz, Tadeusz Dąbrowski, Jacek Dehnel, Darek Foks, Konrad Góra, Jacek Gutorow, Roman Honet, Jerzy Jarniewicz, Krzysztof Jaworski, Bogusław Kierc, Zbigniew Machej, Piotr Matywiecki, Krystyna Miłobędzka, Joanna Mueller, Tadeusz Pióro, Marta Podgórnik, Jacek Podsiadło, Robert Rybicki, Marcin Sendecki, Andrzej Sosnowski, Dariusz Sośnicki, Dariusz Suska, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Bohdan Zadura, Filip Zawada.

Warto zaznaczyć, że Biuro Literackie kładzie ogromny nacisk na publikację utworów debiutujących autorów. Wśród tych, którzy zadebiutowali w tej znakomitej oficynie, znajdziemy: Martynę Buliżańską, Sławomira Elsnera, Katarzynę Fetlińską, Julię Fiedorczuk, Agatę Jabłońską, Łukasza Jarosza, Grzegorza Kwiatkowskiego, Bronkę Nowicką, Annę Podczaszy, Szymona Słomczyńskiego oraz Julię Szychowiak. Także z dużym zainteresowaniem są wydawane utwory autorów zagranicznych, takich jak: Laurie Anderson, Sofija Andruchowycz, John Ashbery, Jorie Graham, Seamus Heaney, Reiner Kunze, Michael Longley, Harry Mathews, Herta Müller, Brian Patten czy Edmund White.

Biuro Literackie nie zapomina również o twórczości nieżyjących pisarzy. W ich katalogu znajdują się pozycje takich autorów jak: Tymoteusz Karpowicz, Tadeusz Różewicz, Rafał Wojaczek oraz wielu innych znanych twórców, jak Gottfried Benn, Maurice Blanchot, Jane Bowles, Bertolt Brecht, Henry Green, John Cage, Ronald Firbank, Philip Larkin, Ezra Pound, Raymond Roussel, James Schuyler, Wallace Stevens, Williams Carlos Williams.

Serie wydawnicze

Wydawnictwo Biuro Literackie specjalizuje się w publikacji różnorodnych serii wydawniczych, które zaspokajają różne gusta literackie. Obecnie dostępne serie obejmują:

  • „22. Wiersze podróżne” – to autorskie kompilacje 22 wybranych wierszy,
  • „33. Piosenki na papierze” – zawierające teksty piosenek znanych artystów,
  • „44. Poezja polska od nowa” – w ramach tej serii współcześni poeci reinterpretują utwory klasyków,
  • „Antologie” – są to autorskie wybory wierszy z ich przekładami,
  • „Dożynki” – zbiór wybranych wierszy od uznanych poetów,
  • „Dziecinada” – seria książeczek z wierszykami przeznaczonymi dla najmłodszych,
  • „Poezje” – tomiki utworów zarówno rodzimych, jak i zagranicznych twórców,
  • „Połów” – arkusze prezentujące poetów przed ich debiutem książkowym,
  • „Proza” – utwory epickie, które przekraczają tradycyjne granice gatunkowe,
  • „Rekord BL” – oficyna płytowa,
  • „Rozmowy” – wywiady z twórcami i artystami,
  • „Szkice” – autorskie artykuły dotyczące poezji oraz poetów,
  • „Teatr” – dramaty publikowane w formie książek.

Tak zróżnicowana oferta sprawia, że Biuro Literackie jest nie tylko ważnym ośrodkiem wydawniczym, ale i miejscem, gdzie literatura staje się dostępna dla szerokiego kręgu odbiorców.

Przekłady

Seria „Antologie poetyckie” jest wyjątkowym projektem, który ukazuje różnorodne wybory wierszy od renomowanych poetów z całego świata. W ramach tej serii można znaleźć przekłady utworów poetyckich z takich krajów jak Stany Zjednoczone, Czechy, Francja, Latynoameryka, Rosja (w tym dwa oddzielne tomy), Ukraina oraz Węgry.

Dodatkowo, seria ta obejmuje przedstawienia kobiecej literatury pochodzącej z Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Hiszpanii, a także poezję utalentowanych poetów z Szwajcarii. W ramach projektu „Klasyka z Europy”, który zainaugurowano powieścią Kochając autorstwa Henry’ego Greena, promowane są również niepublikowane dotąd w Polsce arcydzieła literackie.

Seria „Klasycy europejskiej poezji”, uznana w ramach unijnego programu Kreatywna Europa, stanowi doskonałą okazję do zapoznania się z twórczością kanonicznych poetów europejskich, do których zalicza się takie postaci jak William Blake, Salvador Espriu, Miroljuba Todorovic oraz Oton Župančič i ich ważne dzieła.

Równolegle trwa działalność serii „Proza z Europy”, w której publikowane są książki autorów takich jak Vladimir Balla, Andrij Bondar, Lajos Grendel, Ołeksandr Irwaniec, Miljenko Jergović, Esther Kinsky, Andrij Lubka, Dzwinka Matijasz, Peter Nádas, Natalia Śniadanko, Faruk Šehić. Od momentu założenia Biura Literackiego, dzięki bliskiej współpracy z polskimi tłumaczami, zrealizowano blisko sto przekładów, co świadczy o ogromnym wkładzie tej instytucji w promocję literatury światowej w Polsce.

Dystrybucja

Wydawnictwo ma dobrze zorganizowaną sieć dystrybucji swoich produktów. Realizuje sprzedaż swoich publikacji zarówno do księgarń stacjonarnych, jak i platform internetowych, takich jak poezjem.pl. Od momentu rozpoczęcia działalności w 2000 roku, Biuro Literackie skupiło się na intensywnym dostosowywaniu swoich działań do wymogów rynku internetowego, czyniąc z niego główną platformę dystrybucji swoich książek.

Warto zauważyć, że jako jedna z pionierskich oficyn w Polsce, Biuro Literackie postanowiło uruchomić swój sklep internetowy, znacznie wykraczając poza tradycyjną witrynę wydawnictwa. Działania te przyczyniły się do wzrostu dostępności ich literatury w sieci.

Festiwal

Biuro Literackie od 1996 roku organizuje festiwal, który stał się jego wizytówką. Na początku znany był pod nazwą Europejskie Spotkania Pisarzy, później przekształcił się w Fort Literacki, a od 2000 roku nosi nazwę Port Literacki. W tym literackim wydarzeniu uczestniczyło blisko trzystu czołowych rodzimych twórców, a także artyści z krajów takich jak: Austria, Białoruś, Czechy, Dania, Francja, Irak, Irlandia, Islandia, Łotwa, Meksyk, Niemcy, Rosja, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwecja, Ukraina, Węgry i Wielka Brytania.

Festiwal odegrał kluczową rolę w zmianie postrzegania poezji w Polsce. Wypromował wielu autorów, którzy obecnie są uznawani za jednych z najbardziej nagradzanych w kraju. Innowacyjne podejście do formy prezentacji wierszy, które często łamały stereotypowe wyobrażenie o spotkaniach autorskich, stało się inspiracją dla organizatorów niemal wszystkich krajowych wydarzeń beletrystycznych.

Ostatnia, dwudziesta edycja festiwalu w 2015 roku, była już przeprowadzona pod inną nazwą, kończąc tym samym erę Portu Literackiego.

Pomosty

Od kilku lat Biuro Literackie intensywnie angażuje się w proces integracji europejskich środowisk literackich, organizując oraz inicjując różnorodne wydarzenia, które gromadzą przedstawicieli wielu instytucji zajmujących się literaturą. Działalność ta obejmuje nie tylko pośrednictwo w sprzedaży praw autorskich, ale również reprezentowanie twórców, wsparcie dla tłumaczy oraz uczestnictwo w zawieraniu umów.

Jednym z ważniejszych zagranicznych projektów, które Biuro Literackie realizuje, są Ambasadorzy Poezji. Ten projekt stanowi platformę do wzajemnych prezentacji twórców literackich z różnych krajów, wzbogacając doświadczenia zarówno artystów, jak i czytelników. Współpraca ta podkreśla piękno oraz różnorodność poezji na arenie międzynarodowej.

Innym istotnym przedsięwzięciem są Europejskie Porty Literatury, które realizowane są w ramach partnerskiej współpracy pomiędzy festiwalami literackimi w Europie oraz poza jej granicami. Te wydarzenia stały się częścią obchodów jubileuszu Portu Literackiego, którego centralnym punktem są prezentacje polskiej literatury na najistotniejszych festiwalach literackich. W ramach tego projektu, odbywa się dziesięć prezentacji, które mają na celu przybliżenie dorobku polskich autorów oraz samego Portu Literackiego na festiwalach w takich krajach jak: Armenia, Chiny (ChRL), Czechy, Indie, Izrael, Litwa, Łotwa, Niemcy oraz Norwegia.

Edukacja

Wizerunek Biura Literackiego opiera się na różnorodnych projektach edukacyjnych, które rozpoczęły się w drugiej połowie lat 90. XX wieku.

W ramach tych działań organizowane są programy literackie, aktywności w sieci oraz różnorodne konkursy, a wśród najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw znajduje się wiele unikalnych propozycji. Do najpopularniejszych z nich zaliczają się: „Komiks wierszem”, „Laboratorium literackie”, „Nakręć wiersz”, „Poezja do śpiewania”, „Pogotowie literackie”, „Połów”, „Pracownia mistrzów”, „Przystanek literacki”, „Szkoła z poezją”, „Warsztaty literackie”, jak również „Zagraj literaturą”. Te projekty nie tylko promują literaturę, ale także angażują społeczność w twórcze działania.

Warto wspomnieć, że znaczącą rolę odgrywa także aktywność w Internecie, która odbywa się za pośrednictwem portalu biuroliterackie.pl. Umożliwia on dostęp m.in. do telewizji internetowej oraz BiBLioteki, oferując wolny dostęp do tekstów, szkiców, recenzji, rozmów i fragmentów dzieł wielu polskich i zagranicznych autorów.

Biuro Literackie angażowało się również w produkcję dwóch programów telewizyjnych: „Poezjem” oraz „Poeci”, które były emitowane na antenie telewizji publicznej. Dodatkowo stworzono film „Dorzecze Różewicza”, podkreślający osiągnięcia i znaczenie Tadeusza Różewicza w polskiej literaturze.

Nie tylko te przedsięwzięcia wpisują się w misję Biura Literackiego. Organizacja ta aktywnie pracuje nad wydaniem darmowego internetowego podręcznika, którego celem jest nauka języka polskiego, co stanowi kolejny przykład jej zaangażowania w edukację.

Nagrody

Wyróżnienia przyznawane autorom i książkom publikowanym przez Biuro Literackie stanowią niezwykle ważny element polskiego życia literackiego. Oto zestawienie nagród, które zdobyli twórcy w ostatnich latach.

  • 2020:
    • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Jakuba Pszoniaka za tom Chyba na pewno,
    • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Konrada Góry za tom Kalendarz majów,
    • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego za całokształt twórczości,
    • Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego dla Niny Manel za tom Transparty.
  • 2019:
    • Nagroda im. Wisławy Szymborskiej dla Marty Podgórnik za tom Mordercze ballady.
  • 2018:
    • Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus dla Elżbiety Sobolewskiej za przekład książki Pamięć Pétera Nádasa,
    • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Bohdana Zadury za całokształt twórczości,
    • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Jerzego Jarniewicza za tom Puste noce,
    • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Agaty Jabłońskiej za tom Raport wojenny.
  • 2017:
    • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Andrzeja Sosnowskiego za całokształt twórczości,
    • Nagroda im. Wisławy Szymborskiej dla Marcina Sendeckiego za tom W.
  • 2016:
    • Nagroda Odry dla Marcina Sendeckiego za tom W,
    • Nagroda im. Kazimiery Iłłakowiczówny dla Dawida Mateusza za tom Stacja wieży ciśnień,
    • Nagroda Literacka Nike dla Bronki Nowickiej za tom Nakarmić kamień.
  • 2015:
    • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Marcina Sendeckiego za tom Przedmiar robót,
    • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius za całokształt twórczości dla Jacka Podsiadły.
  • 2014:
    • Międzynarodowa Nagroda Literacka im. H. Skoworody dla Bohdana Zadury za zbiór wierszy Nocne życie w przekładzie Andrija Lubki wydany na Ukrainie,
    • Złoty Środek Poezji za najlepszy poetycki debiut książkowy dla Szymona Słomczyńskiego za tom Nadjeżdża,
    • Złoty Środek Poezji za najlepszy poetycki debiut książkowy dla Martyny Buliżańskiej za tom moja jest ta ziemia,
    • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius w kategorii debiut dla Martyny Buliżańskiej za tom moja jest ta ziemia,
    • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Darka Foksa za całokształt twórczości.
  • 2013:
    • Nagroda Literacka Gdynia dla Andrzeja Sosnowskiego za tom Sylwetki i cienie,
    • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Krystyny Miłobędzkiej za całokształt twórczości,
    • Nagroda im. Karla Dedeciusa dla Jakuba Ekiera za całokształt twórczości,
    • Warszawska Premiera Literacka dla Julii Fiedorczuk za tom tuż-tuż i przekład tomu Laurie Anderson Język przyszłości – najlepsze książki czerwca 2013 roku.
  • 2012:
    • Nagroda Literacka Gdynia dla Marty Podgórnik za tom Rezydencja surykatek,
    • Nagroda Literacka m.st. Warszawy dla Jacka Łukasiewicza za tom Stojąca na ruinie,
    • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego za tom Imię i znamię.
  • 2011:
    • Nagroda „Literatury na Świecie” dla Biura Literackiego w kategorii inicjatywy wydawnicze za regularne publikowanie obcej poezji,
    • Warszawska Premiera Literacka dla Krystyny Rodowskiej za antologię Umocz wargi w kamieniu – najlepszą książkę września 2011 roku,
    • Nagroda Literacka Gdynia dla Andrzeja Sosnowskiego „w dowód podziwu dla jego poetyckich dokonań z naciskiem na ostatni tomik poems”,
    • Nagroda Czterech Kolumn dla Joanny Mueller za tom szkiców krytycznych Stratygrafie i zbiór poetycki Wylinki,
    • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Bohdana Zadury za tom Nocne życie.
  • 2010:
    • Warszawska Premiera Literacka dla Joanny Mueller za szkice Stratygrafie,
    • Nagroda Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR dla Artura Burszty za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika”,
    • Nagroda „Literatury na Świecie” dla Kacpra Bartczaka za książkę Świat nie scalony,
    • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Piotra Sommera za całokształt twórczości,
    • Certyfikat „Wrocław bez barier” w kategorii kultura dla Biura Literackiego „za szeroką ofertę adresowaną do różnych grup społecznych i dostrzeganie ich potrzeb”.
  • 2009:
    • Nagroda Literacka Nike dla Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego za tom Piosenka o zależnościach i uzależnieniach,
    • Nagroda Literacka Gdynia dla Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego za tom Piosenka o zależnościach i uzależnieniach,
    • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Krystyny Miłobędzkiej za tom gubione,
    • Nagroda Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych dla Piotra Sommera za tom Dni i noce,
    • Nagroda Złoty Środek Poezji za najlepszy poetycki debiut książkowy 2008 roku dla Sławomira Elsnera za książkę Antypody,
    • Nagroda „Literatury na Świecie” za najlepszy przekład poetycki dla Leszka Engelkinga za książkę Maść przeciw poezji. Przekłady z poezji czeskiej,
    • Nagroda Kulturalna „Gazety Wyborczej” wARTo w kategorii literatura dla Julii Szychowiak za książkę Po sobie.
  • 2008:
    • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius w kategorii debiut roku dla Julii Szychowiak za książkę Po sobie,
    • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Andrzeja Sosnowskiego za tom Po tęczy,
    • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius za całokształt twórczości dla Tadeusza Różewicza,
    • Nagroda Książka Roku Polskiej Sekcji IBbY w kategorii grafika dla Tomasza Brody za ilustracje do książki Zbigniewa Macheja Przygody przyrody,
    • Nagroda Pióro Fredry dla Biura Literackiego za książkę Leszka Engelkinga Maść przeciw poezji. Przekłady z poezji czeskiej „za wzorowe opracowanie edytorskie szerokiej panoramy poezji czeskiej XX wieku”,
    • Nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w kategorii debiut dla Julii Szychowiak za książkę Po sobie,
    • Nominacja do Nagrody Literackiej Nike dla Andrzeja Sosnowskiego za tom Po tęczy,
    • Nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia dla Zbigniewa Macheja za tom Wiersze przeciwko opodatkowaniu poezji,
    • Nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii szkice dla Andrzeja Sosnowskiego za książkę „Najryzykowniej”,
    • Nominacja do Nagrody Gwarancje Kultury TVP dla Andrzeja Sosnowskiego za tom Po tęczy.
  • 2007:
    • Nagroda Literacka Gdynia dla Wojciecha Bonowicza za tom Pełne morze,
    • Nagroda Złoty Środek Poezji za najlepszy poetycki debiut książkowy 2006 roku dla Łukasza Jarosza za tom Soma,
    • Nagroda główna Fundacji Kultury w Konkursie Młodych dla Łukasza Jarosza za tom Soma,
    • Nagroda Pióro Fredry dla Biura Literackiego za książkę Tadeusza Różewicza nauka chodzenia „za misterną kompozycję tomu, na którą składają się oryginalne wiersze Tadeusza Różewicza, ich niemieckie przekłady oraz ilustracje Eugeniusza Geta-Stankiewicza”.
  • 2006:
    • Nagroda Papierowy Ekran dla serwisu internetowego Biura Literackiego „za bogactwo treści promujących książki”,
    • Nagroda Pióro Fredry dla Biura Literackiego za książkę Piotra Sommera O krok od nich. Przekłady poetów amerykańskich „za doskonale opracowane edytorsko, długo wyczekiwane, poszerzone wznowienie antologii poezji amerykańskiej, przygotowane przez jednego z najwybitniejszych tłumaczy poezji języka amerykańskiego”,
    • Nagroda Specjalna w konkursie EDYCJA dla Biura Literackiego za książkę Piotra Sommera O krok od nich. Przekłady poetów amerykańskich „za umiejętne wykorzystanie w niej szlachetnego papieru przy projektowaniu tomu poetyckiego, elegancki umiar kompozycji stron ze strofami wierszy”.
  • 2004:
    • Nagroda Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych dla Krystyny Miłobędzkiej za tom Po krzyku,
    • Nagroda Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych dla Bohdana Zadury za antologię Wiersze zawsze są wolne.
  • 2003:
    • Nagroda Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych dla Krzysztofa Siwczyka za książkę Zdania z treścią.
  • 2002:
    • Nagroda Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych dla Dariusza Sośnickiego za tom Symetria.
  • 2001:
    • Nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w kategorii debiut dla Julii Fiedorczuk za tom Listopad nad Narwią,
    • Nagroda Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych dla Mariusza Grzebalskiego za tom Drugie dotknięcie.
  • 2000:
    • Nagroda Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych dla Artura Burszty za „działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

Opracowania

– Fort Legnica, Port Wrocław, Stacja Literatura. Wydarzenie z okazji 25-lecia działalności Biura Literackiego, Instytut Literatury, Kraków 2020

Przypisy

  1. Wydawnictwo [online], Instytut Literatury [dostęp 06.03.2021 r.]
  2. Nagrody, Biuro Literackie [dostęp 10.01.2021 r.]
  3. Stacja Literatura 24 [online], Książka.net.pl [dostęp 23.01.2021 r.]
  4. Port Literacki - Festiwal - Jubileuszowy Port Literacki: mocne zamknięcie, mocne otwarcie [online], portliteracki.pl [dostęp 15.11.2017 r.]
  5. Dobre prezenty dla naszych bliskich [online], nakrecwiersz.pl [dostęp 15.04.2018 r.]
  6. a b Baza Książek., Biuro Literackie. [dostęp 07.01.2021 r.]
  7. a b c d Zarchiwizowana kopia. [dostęp 27.08.2014 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Przedsiębiorstwa":

Polska Żegluga Bałtycka | Komunikacja Miejska Kołobrzeg

Oceń: Biuro Literackie

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:8