Jadwiga Ostrowska-Czubenko


Jadwiga Barbara Ostrowska-Czubenko, urodzona 18 stycznia 1949 roku w malowniczym Kołobrzegu, to wybitna postać w świecie nauki. Jako polska chemik, jej prace koncentrują się na dziedzinie chemii fizycznej, gdzie wnosi istotny wkład w rozwój tej dyscypliny.

Przez lata swojej kariery, Jadwiga Ostrowska-Czubenko zdobyła uznanie wśród swoich rówieśników oraz studentów. Jej badania i osiągnięcia przyczyniają się do poszerzania wiedzy w obszarze chemicznych procesów fizycznych, co czyni ją znaczącą postacią w polskiej nauce.

Życiorys

Jadwiga Ostrowska-Czubenko w 1967 roku zakończyła naukę w II Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu. Następnie, w roku 1972, zdobyła wykształcenie wyższe w dziedzinie chemii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1980 roku po obronie pracy doktorskiej zatytułowanej „Asocjacja grup funkcyjnych w polikwasach karboksylowym i sulfonowym w stanie bezwodnym i żelach o małym uwodnieniu” uzyskała stopień doktora. Swoją habilitację zdobyła w roku 2002, broniąc rozprawy pt. „Wiązanie jonów metali w roztworach prostych modeli polimerów bakteryjnych”.

Obecnie pełni funkcję profesora na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, gdzie pracuje w Katedrze Chemii Fizycznej i Fizykochemii Polimerów na Wydziale Chemii. Od 1985 roku jest aktywną członkinią Polskiego Towarzystwa Chemicznego (PTCh), a od 1986 roku jest także zaangażowana w Europejskie Towarzystwo Membranowe. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na chemii fizycznej oraz fizykochemii polimerów.

Odznaczenia

Wśród wyróżnień na koncie Jadwigi Ostrowskiej-Czubenko, znajdują się następujące nagrody:

  • Nagroda Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przyznana w 1985 roku,
  • Nagroda Sekretariatu Naukowego Polskiej Akademii Nauk, otrzymana w latach 1980 oraz 1989.

Wybrane publikacje

Oto wybrane publikacje autorstwa Jadwigi Ostrowskiej-Czubenko, które ukazują jej wkład w badania nad membranami hydrożelowymi oraz ich zastosowaniami.

  • Synteza i charakterystyka membran hydrożelowych na bazie chitozanu i alginianu sodu, Polimery 52(7-8) (2007) 517-523.
  • Pęcznienie usieciowanych jonowo membran hydrożelowych na bazie chitozanu, Modyfikacja Polimerów. Stan i perspektywy w roku 2009, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław, 2009 (red. Ryszard Steller, Danuta Żuchowska), s. 445-448.
  • Effect of ionic crosslinking on the water state in hydrogel chitosan membranes, Carbohydrate Polymers 77, (2009), s. 590-598.
  • Competitive sorption of Cu(II), Zn(II) and Cd(II) metal ions onto sodium tripolyphosphate modified chitosan membranes, Proceeding of XXV International Symposium on Physico-Chemical Methods of Separation „Ars Separatoria”, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń, 2010, (red. S. Koter, I. Koter), s. 124-129.

Oceń: Jadwiga Ostrowska-Czubenko

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:20