Lapidarium żydowskie w Kołobrzegu


Lapidarium żydowskie w Kołobrzegu to niezwykłe miejsce, które powstało na podstawie projektu Zygmunta Wujka w dniu 24 października 2000 roku. Usytuowane jest w malowniczym parku nadmorskim, w okolicy zbiegu ulic Zdrojowej oraz Mickiewicza, na terenie dawnego cmentarza żydowskiego. W lapidarium zgromadzono sześć macew, ustawionych w kształt gwiazdy Dawida, które stanowią świadectwo istnienia dwóch żydowskich cmentarzy, które znajdowały się w Kołobrzegu przed II wojną światową. Niegdyś te miejsca pochówku mieściły się w okolicach obecnych ulic Zdrojowej, Mickiewicza oraz przy ulicy Koszalińskiej.

Niestety, obydwa cmentarze doświadczyły ogromnej dewastacji w wyniku wydarzeń z nocy kryształowej, które miały miejsce w nocy 9/10 listopada 1938 roku, a także w czasie powojennym. Historia miejsca upamiętniona została również na tablicy pamiątkowej, która zawiera inskrypcje w trzech językach: polskim, hebrajskim oraz niemieckim. Zawiera ona informacje, że w latach 1812-1938 na tym obszarze znajdował się cmentarz żydowski, który został zniszczony przez Niemców podczas II wojny światowej.

Tablica jest również hołdem dla społeczności żydowskiej z Kołobrzegu, która została wywieziona w 1940 roku i zamordowana przez hitlerowców w dniu 28 października 1942 roku w obozie zagłady w Bełżcu. Społeczność żydowska, która mieszkała w Kołobrzegu w latach 1812-1940, przyczyniła się do przekształcenia miasta w znane nadmorskie uzdrowisko oraz kurort, wnosząc ogromny wkład w jego rozwój. Wśród żydowskich lekarzy, którzy mieli istotny wpływ na balneologię miasta, warto wymienić takie postacie jak: dr Moses Beherend (1869), dr Feliks Beherend (1853-1917), dr Walter Beherend, dr Eberhard Margulies, dr Herman Emanuel Hirschfeld (1825-1885), dr Magnus Hirschfeld (1868-1935) oraz wielu innych.

Podczas ceremonii otwarcia lapidarium, członkowie szczecińskiej gminy żydowskiej odmówili kadisz – modlitwę za zmarłych. Powstanie lapidarium zainspirowało organizację wydarzenia pod nazwą Dni Tolerancji, mającego na celu promowanie idei tolerancji wśród młodzieży. Dni Tolerancji odbywały się w Kołobrzegu w latach 2000-2003.


Oceń: Lapidarium żydowskie w Kołobrzegu

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:8