Wynajmujesz pokoje, kwatery, mieszkanie? Płać podatek!

Kołobrzeg turystyką stoi, a więc także wynajmowaniem mieszkań, pokoi i kwater przez osoby prywatne turystom. Taki wynajm na doby, to według skarbówki działalność gospodarcza i trzeba za nią zapłacić podatek. Niestety, nie tylko dochodowy, ale także VAT. Nie wszyscy o tym wiedzą i mogą mieć np. przez usłużnych sąsiadów, w konsekwencji problemy z fiskusem. Stawka podatku VAT przy takim wynajmie to 8%. I tu uwaga! Można nie płacić, jeśli w roku ubiegłym dochód był mniejszy niż 200 tyś.
Do zapłacenia jest również podatek dochodowy, w szczególności, gdy korzysta się z pośredników internetowych. Ta forma pozyskiwania klientów jest coraz bardziej popularna. Urzędnicy skarbowi twierdzą, że taka forma świadczy o profesjonalnym podejściu do tematu i to oznacza, że wynajmowanie nawet na pojedyńcze doby naraża właściciela na ryzyko dopłaty podatku.
W końcu i tak jest to forma preferencyjna, bez działalności 8,5%, a w przypadku wynajmu związanego z działalnością gospodarczą podatek liniowy wynosi 19%.