Telefony komórkowe. Nasze zdrowie. Najnowsze badania

Pojawiło się wiele pytań i mitów dotyczących używania telefonów komórkowych. Mówi się, że powodują raka mózgu, czy niepłodność. Naukowcy badają problem, ale obecność komórek w naszym życiu jest zbyt krótka, aby na te pytania odpowiedzieć jednoznacznie. Musi upłynąć ich jeszcze wiele, wówczas naukowe tezy i badania będą wiarygodne.

Jest wiele aspektów związanych zdrowotnie z używaniem telefonów komórkowych. Wiadomo, że ponad 80% społeczeństwa korzysta z nich na co dzień i nikogo to nie dziwi, ponieważ uwolniły nas od kabli, dają dostęp do nieograniczonych informacji w internecie, pozwalają na kontakt audio, czy video z rodziną, przyjaciółmi, są niezastąpione w biznesie.

Naukowcy badając wpływ telefonów na nasze zdrowie zwracają uwagę na kilka aspektów. Wpływ fal elektromagnetycznych na organizm, obciążenie kręgów szyjnych, bezpieczeństwo, aspekty społeczne. Według najnowszych badań fale, które są emitowane przez telefony tylko nieznacznie podgrzewają tkanki mózgu, czy męskich jąder. To drugie ponoć ma wpływ na bezpłodność, a pierwsze na statystycznie częstsze występowanie rzadkiego nowotworu mózgu – glejaka. Jak stwierdzono, podgrzanie tkanki o 0,1, czy nawet 0,3 dziesiąte stopnia nie wpływa na nas szkodliwie. Póki co można to włożyć między mity. Tym nie mniej zaleca się stosowanie słuchawek, a mężczyznom noszenie telefonu jak najdalej od kieszeni spodni.

Jest wielki problem, na który zwraca się uwagę. Jest to spore obciążenie kręgów szyjnych i kręgosłupa. Pochylając głowę na smart phonem powodujemy, że kręgosłup jest obciążony wagą 27 kilogramów. Wynika to z tego, że nasza głowa waży około 5,5 kg, a jej pochylenie przy 60 stopniach powoduje właśnie takie anomalie, które mogą doprowadzić do poważnych zmian chorobowych. Co robić? Nosić telefon na wysokości oczu!

Kolejny aspekt związany z oglądaniem ekranu komórki wieczorem i przed zaśnięciem. Otóż ekran świeci jasnym, niebieskim światłem, które oszukuje nasz mózg. Docierają do niego informacje, że jest pełnia dnia i świeci słońce. Powoduje to bezsenność, która bywa źródłem wielu powikłań i chorób, m. inn. cukrzycy i nadciśnienia. Rada? Należy używać w nocy aplikacji f.lux, która zmienia spektrum kolorów ekranu komórki.

Czy badania naukowców są wiarygodne? Chodzi tu wpływ fal radiowych i magnetycznych na nasz mózg i organizm… Sceptycy mogą stwierdzić, że jest to obecnie jeden z najbardziej dochodowych biznesów na świecie i właściciele sieci nie dopuszczą do publikacji niekorzystnych dla nich hipotez. Dowiemy się za kilkadziesiąt lat…

Aspekt społeczny zamyka się w jednym zdaniu: Jeżeli dwie osoby są daleko od siebie telefony ich zbliżają, jeżeli są blisko siebie, komórki ich oddalają…