Szkolenie, tresura, układanie psa

Statystycznie w bardzo wielu domach i rodzinach mamy czworonożnych przyjaciół. Wielu właścicieli psów zadaje sobie pytanie co robić, aby nie płacić za profesjonalną tresurę, a mieć w domu i cieszyć się z towarzystwa mądrego, reagującego na polecenia pupila.

I tu nasuwa się pierwsza ważna kwestia: Jak i kiedy zacząć tresurę. Otóż nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiemy, że pies reaguje na proste komendy już od 3-4 miesiąca życia. Zwyczajowo naukę zaczyna się od szóstego miesiąca. Wiadomo, że im wcześniej, tym lepiej. Chodzi o to, aby młody szczeniak nie nabył złych, niepożądanych nawyków. Późniejsza korekta bywa trudna. Co nie znaczy, że nie można szkolić starszych psów, trzeba im jednak poświęcić więcej czasu.

Dla każdego właściciela, który przygarnął małego szczeniaka jest najważniejsza higiena, tzn nauczenie psiaka sikania w wyznaczonym miejscu i reagowania na imię, to później bardzo ułatwia dalsze szkolenie. Co do wyboru imienia od razu można zasugerować, aby nie było zbieżne, podobne do słów, które chcemy w przyszłości używać jako komendy. Pies będzie miał problem z ich rozpoznaniem. Jednoznacznym przykładem niech będzie imię Apart. Wiadomo, że kiedyś będziemy uczyć psa aportowania. Komenda Aport! może kojarzyć się psu z jego imieniem, po prostu nie odróżni tego.

Jak nauczyć szczeniaka higieny w domu. Pies jak wiemy ma zmysł powonienia o wiele bardziej czuły, niż my, ludzie. Właściciele szczeniaków bardzo często popełniają błąd mocząc nos psiaka w jego moczu, który zostawił na podłodze, czy innym miejscu, które naszym zdaniem powinno być higienicznie czyste. Takie postępowanie może mieć dokładnie odwrotne i niepożądane skutki. Pies będzie szukał miejsc, gdzie się uprzednio zesikał, bo potraktuje je, jako swoją toaletę. Otóż rozwiązanie problemu jest proste. Namoczmy kawałek pieluchy moczem szczeniaka i połóżmy tam, gdzie powinien się załatwiać. Pies szybko pojmie, że to jest właśnie to miejsce.

Kiedy pies daje sygnały, że chce się załatwić? Zwykle robi to po zabawie albo po wybudzeniu.

Tresura, szkolenie psów
Janusz Orlikowski
Kupujesz psa? Jak sprawdzić jaki pies, jakiej rasy nadaje się do przebywania z dziećmi, jaki pies dla osób niepełnosprawnych, do obrony, stróżowania, do zabawy, do towarzystwa. Chcesz znać zachowania psa i powody, mowę ciała i jak przekazać psu aby rozumiał właściciela. Zawodowy treser odpowie na twoje pytania i wątpliwości. Zadzwoń: 602 703 067
wilczehamry.com