Śmieciowe umowy

Jak widać na zdjęciu, mieszkańcy Kołobrzegu musieli jakoś oswoić się z takim widokiem, chociaż do końca chyba nie wiadomo co się wydarzyło w kwestii wywozu śmieci w naszym mieście.

Spółka ATF, która ma siedzibę w Mirosławcu i obsługuje łącznie ponad 300 tyś osób z wielką satysfakcją poinformowała pod koniec czerwca na swojej stronie, że podpisała z miastem umowę na wywóz odpadów, ale ATF nie miała odbierać od mieszkańców Kołobrzegu wszystkich odpadów, tylko trzy z pięciu frakcji: tworzywa sztuczne i metale, odpady biodegradowalne oraz odpady resztkowe. Makulaturę i szkło odbierać miał inny, wskazany przez miasto Kołobrzeg operator. Dlaczego podpisano taką umowę? ATF tak dla informacji pracuje na terenie gmin Banie, Białogard, Barwice, Bielice, Bierzwnik, Boleszkowice, Brojce, Brzeżno, Cedynia, Czaplinek, Człopa, Dolice, Drawsko Pomorskie, Grzmiąca, Kalisz Pomorski, Kozielice, Krzęcin, Lipiany, Marianowo, Moryń, Nowogródek Pomorski, Ostrowice, Połczyn-Zdrój, Rąbino, Recz, Rymań, Stara Dąbrowa, Stare Czarnowo, Stargard, Szczecinek, Tuczno, Tychowo, Wałcz, Warnice, Widuchowa, Wierzchowo. Trudno wątpić w profesjonalność…

Miasto Kołobrzeg zdecydowało, że odpady odbierane przez ATF trafią do zakładu w Korzyścienku pod Kołobrzegiem. Dokładny harmonogram odbioru miał zostać podany do publicznej wiadomości w krótkim czasie.
Jak to wygląda z perspektywy zwykłego mieszkańca?
Wymaga się, aby w domach sortować odpady. Można to robić, dlaczego nie, ale problem pojawia się właśnie w miejscu ich składowania. Już o tym pisano. Na ścianach śmietników pojawiły się informacje do jakich pojemników wrzucać odpowiednio odpady. Kartki po kilku dniach zniknęły, a mieszkańcy i tak wrzucali śmieci jak popadnie, tak się dzieje cały czas. Czy tak wielkim problemem jest oznaczenie wielkimi, widocznymi napisami, że do danego pojemnika należy wrzucać szkło, papier, czy odpady naturalne? Kolory jednak nie do końca spełniają swoją rolę.
Powstał prawny spór między miastem i ATF, być może sprawa skończy się w sądzie. Obecnie Zieleń Miejska ponownie wywozi śmieci, ale jak informują, nie mają odpowiedniej ilości koszy w odpowiednich kolorach.
Terminarz zabierania można zobaczyć na www.zielonykolobrzeg.eu

Mieszkańcy blokowisk, bo tu chyba jest największy problem, widzą obrazki, które wywołują wciąż taką samą reakcję. I tu zwykle padają niecenzuralne słowa… Pojemniki kipią, a my – mieszkańcy za to płacimy…