Dzień Ziemi. 22 kwietnia

W tym roku ten szczególny dzień, czyli rónonoc wiosenną, świętować będziemy w najbliższą niedzielę.

Dzisiejsza technologia pozwala nam spojrzeć na Ziemię z kosmosu, możemy również poznawać nieskończone jego bezkresy. Zdjęcia z teleskopu Hubble’a, które ostatnio opublikowała NASA, pokazują jak ten obszar jest dla nas niepojęty, nieskończony… Miliardy galaktyk, każda zawiera miliardy gwiazd, podobnych do naszego słońca, a te słońca być może okrążają planety podobne do naszej… Dlaczego o tym piszemy? Spoglądając na Ziemię z takiej perspektywy powinniśmy sobie uzmysłowić, tym bardziej, że nie wiemy, czy gdzieś w tym bezmiarze kosmosu istnieją inne formy życia, czym ona jest dla nas i dlaczego powinniśmy o nią dbać.

W tym roku hasłem przewodnim Dnia Ziemi jest powstrzymanie zanieczyszczania jej plastikiem. Jak wiemy, tworzywa sztuczne nie rozkładają się, mogą przetrwać nienaruszone kilkaset, nawet tysiące lat. Można to sobie łatwo wyobrazić – żyjemy na wielkim plastikowym wysypisku. Nasz ekosystem jest stabilny, ale działania ludzi mogą go szybko rozbalansować. Co jest w tym najgorsze? Chyba to, że woda jest bezsilna, jeśli chodzi o odpady z tworzyw. Pamiętajmy o tym, ponieważ woda jest największym i jak się okazuje, inteligentnym gwarantem tej stabilności. Jest źródłem życia, przy życiu nas utrzymuje.
Dzień Ziemi, to okazja aby ją posprzątać, chociaż powinniśmy to robić codziennie.
Kołobrzeska Szkoła Nurkowania Aquarium zaprasza chętnych do zbierania śmieci na brzegi jeziora i w jego otoczeniu. Pomysł chwalebny, tym bardziej, że na zakończenie “ziemianie” usiądą przy ognisku i upieką kiełbaski. Każda taka inicjatywa jest cenna. Jest wiele znaków zapytania, na które nie znamy odpowiedzi, jedno wszak na razie jest pewne: Ziemia, ta wyjątkowa planeta, to nasz wspólny dom…