Cała Polska od jutra staje się strefą czerwoną. Zamykane sanatoria

Premier zaapelował do seniorów, aby w ogóle nie wychodzili z domów

Zamykamy także sanatoria, prócz tych, które teraz jeszcze kończą turnusy. To jest niezbędne, bo 70 procent osób przebywających w sanatoriach, to seniorzy powyżej 60. roku życia” – powiedział Morawiecki.

Rząd uruchamia infolinię dla seniorów: 22 505 11 11. Mogą oni zadzwonić z prośbą o pomoc, dostarczenie niezbędnych produktów.

Na stronie wspieramseniora.pl można zgłosić się, by służyć wsparciem osobom najstarszym.

Szkoła podstawowa w klasach od IV do VIII od tej pory działa w trybie zdalnym
W godzinach od 8 do 16 dzieci i młodzież do 16. roku życia nie może wychodzić sama ani tym bardziej spotykać się w grupach. Może to robić jedynie pod opieką dorosłego. Ograniczenie działalności sektora gastronomicznego (restauracje, puby, kawiarnie). Przez dwa tygodnie gastronomia może przygotowywać jedynie posiłki na wynos oraz w ramach dostawy. Obostrzenie może zostać przedłużone, w zależności od dalszego przebiegu pandemii
Zakaz wszelkiego rodzaju zebrań powyżej pięciu osób. Wyjątki to osoby mieszkające razem i cele zawodowe
Wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
Wydarzenia kulturalne – do 25 proc. publiczności
Seniorzy powyżej 70. roku życia mają nie przemieszczać się, a najlepiej nie wychodzić z domu. Uruchomiony zostaje Korpus Wsparcia Seniorów
Ograniczenie dot. sanatoriów. Placówki na ten moment zostaną zamknięte

Skutek obostrzeń za 10-14 dni
– Niestety sytuacja jest nadal niedobra i dynamiczna. Dzisiaj nastąpił kolejny przyrost zakażonych. Liczba zgonów jest również wysoka. Dlatego nasze działania muszą być zdecydowane – wyjaśnił premier.

– Druga fala uderzyła w Europę z podobną siłą. Niektóre państwa podjęły decyzję o całkowitym zamknięciu gospodarki, np. Czechy i Irlandia. Inne, jak Francja czy Belgia, zdecydowały się na godzinę policyjną – dodał Morawiecki.

– Bardzo niepokoi nas tempo przyrostu. Obostrzenia będą miały skutek za 10-14 dni. Mam nadzieję, że wtedy będę mógł przekazać lepsze informacje. Jeśli nie, konieczne będą dalsze obostrzenia.

– Wszystkie obostrzenia były konsultowane z zespołem epidemiologów.

Niedzielski: spełniają się czarne scenariusze
– Niestety spełniają się czarne scenariusze. Jeżeli ta tendencja się utrzyma, w przyszłym tygodniu będziemy narażeni na ryzyko testowania 20-25 tys. zakażeń dziennie. To już scenariusz gorszy od czarnego – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Nasza służba zdrowia zachowuje wydolność.

– Oczywiście stawiamy szpitale tymczasowe. Liczę, że dostarczą nam 5 tys. dodatkowych łóżek. Celem jest łącznie 30 tys. łóżek na koniec października.

– Infrastruktury nie da się rozbudowywać w nieskończoność. Chodzi mi przede wszystkim o personel medyczny. Wczoraj przyjęliśmy potrzebną ustawę. Liczę, że Senat będzie ją procedował w trybie ekstraordynaryjnym – dokończył Niedzielski.