Będziemy płacić kaucje za plastikowe opakowania

kaucja-za-plastikowe-butelki-puszki

Zgodne z unijną dyrektywą Polska musi wdrożyć program recyklingu opakowań plastikowych. Mówi ona w uproszczeniu o odpowiedzialności producentów za opakowania, które wytworzyli. Musi być wdrożona do 5 stycznia 2023. Czasu mamy zatem niewiele.

Nie podjęto jeszcze żadnych decyzji, co do wysokości kaucji, mówi się, że będzie to min. 50 groszy!
Jak jest rozwiązany ten problem w innych krajach? W Niemczech stoją butelkomaty, które wypłacają kaucję automatycznie. Dlatego nie można tam zobaczyć plastiku walającego się po trawnikach, czy gdziekolwiek.
Pytanie, kto ma za system depozytowy w Polsce odpowiadać, kto zajmie się przetwarzaniem opakowań. Jest propozycja, że będą musieli to robić producenci.
Powstanie systemu w Polsce jest przesądzone, tak twierdzi Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.

Co to oznacza dla nas, klientów i sklepów? My dopłacimy do każdego napoju w butelce plastikowej. Sklepy z pewnością nie są przygotowane na gromadzenie tych opakowań.
Problem środowiskowy z plastikiem narasta, pozbyliśmy się go w skali globu ponad 9 miliardów ton! Od momentu uruchomienia produkcji.
Oszacowano, że recyklinguje się tylko 5-10%, 30% trafia na wysypiska i niestety 1/3 do wód, oceanów.

Pomysły z kaucją nie będą prawdopodobnie żadnym rozwiązaniem. Recykling zapewne wiąże się także z zatruwaniem powietrza…
Latamy na Marsa, a technologicznie nie potrafimy wymyśleć opakowań, które naturalnie rozłożą się w środowisku?DODAJ OGŁOSZENIE ZA DARMO

Ogłoszenia Kołobrzeg. Praca.  Ogłoszenia Kołobrzeg. Sprzedam Ogłoszenia Kołobrzeg. Noclegi, pokoje, apartamenty, hotele Ogłoszenia Kołobrzeg. Usługi różne Ogłoszenia Kołobrzeg. Różne, inne